pondelok 26. mája 2014

Niekoľko tipov ako ušetriť peniaze

Ahojte

Tak nejak som sa chcela obhliadnúť čo všetko som dokázala a čo všetko si zadovážila. S hrôzou som zistila, že aj keď je môj plat viac než dobrý nemám dokopy nič. Áno značkové kabelky a plná skriňa topánok mi robila radosť ale taj nejak som zistila, že ma neurobili viac šťastnou. Pri prezeraní obrázkov na nete som začala rozmýšľať, že by sa mi páčilo mať väčší byt s terasou a zariadiť sa ako dospelá samostatná inteligentná žena.  Tak som neváhala a začala prezerať realitky. Z cien bytov vo Vancouveri sa mi trošku zatočila hlava. Vedela som, že je tu draho ale až taaak to teda nie... Tak som začala hľadať možnosti ako čo najviac ušetriť.  
Tu je niekoľko mojich tipov, ktoré by mohli pomôcť aj Vám.


1. Odkladajte % zo svojho príjmu 
Premyslite si koľko si chcete mesačne odložiť a každý mesiac uložte adekvátnu čiastku bokom. Nespoliehajte sa na uložené peniaze, správajte sa k nim ako keby ste ich nemali. V Amerike finanční makléri radia, že ideálna časť peňazí odložených bokom je 30-50% z mesačného platu čo teda nieje na Slovensku možné úplne u každého. 

2. Urobte si mesačný finančný plán
Dajte dokopy všetky svoje príjmy a výdaje zahrnte do toho aj stravu. Čo potrebujete kúpiť a čo by ste chceli kúpiť. Odkladajte si účtenky a na konci mesiaca urobte revíziu a zistite kde koľko míňate. Niektoré sumy Vás možno aj prekvapia. Keď som túto procedúru robila ja, zistila som, že najviac míňam na káve, čo je zarážajúce, pretože kávu nepijem :) . Proste často chodím do Starbucks na tie akože kávičky a na ľadový čaj, ktoré si môžem urobiť aj doma.

3. Zvážte čo je pre Vás potrebné a čo nie
Ja som si dala záväzok, že bez kávy môžem existovať a tak ušetrím viac ako 70 dolárov mesačne, čo je slušné. Potraviny choďte nakupovať s plným žalúdkom a so zoznamom v ruke. Nekúpite nič čo nepotrebujete alebo čo sa Vám v chladničke skazí. Ak nepozeráte telku neplaťte zbytočne za káblovku. Nevyhadzujte peniaze za veci, ktoré nepotrebujete. Pitie si berte z domu a tak sa vyhnete kupovaním nezdravých malinoviek.

4. Používajte hotovosť 
Áno debetné karty sú na to aby sa používali, čo je ale ťah bánk aby ste nevedomky minuli viac peňazí. Určite si týždenný limit a sumu si vytiahnite z účtu. Snažte sa minúť len to čo máte v peňaženke a nevyťahovať nič navyše.

5. Nenakupujte do zásoby
To že je na niečom akcia ešte neznamená, že to využijete a že to hneď musíte mať. Pri nakupovaní do zásoby sa často stáva aj to, že potrebnú vec nevyužijete do dátumu spotreby a musíte ju aj tak vyhodiť, tým ste neušetrili nič, skôr prerobili.  Alebo pri kúpe kozmetického produktu sa môže stať, že narazíte na niečo lepšie a vec čo máte v zásobe už nebudete chcieť používať.


6. Sledujte letáky 
...či na nich nieje v akcii vec, ktorú máte na zozname. Ak náhodou neviete čo variť tiež sa môžete inšpirovať potravinami, ktoré sú momentálne zlacnené a uvariť niečo lacnejšie ako obvykle. 

7. Vyrobte si vlastnú kozmetiku
Práve Vám došla vlasová maska a vy nestíhate ísť do obchodu? čo tak vyrobiť si vlastnú.. Možno tak nájdete produkt, ktorý Vám vyhovuje viac ako vaša kupovaná verzia a je omnoho lacnejší. Na internete je možností neúrekom. 

8. Wishlist
Majte zoznam vecí, ktoré si prajete aj s cenami produktov ... ak si chcete kupiť niečo za 30 eur hľadajte možnosti, čo si môžete odoprieť za 30 eur aby ste si kúpili svoju vysnenú vec.  

9. Používajte kupóny 
Ak máte klubové karty so zbieraním bodov, využite ich na veci, ktoré sú pre Vás najnákladnejšie. Tak ako na SK a CZ máme DM karty tak v Kanade mám tiež kartu do drogérie. Zbieram na ne body, za ktoré si môžem niečo kúpiť. Najnákladnejšia kozmetika z drogérie je u mňa parfém takže si za nazbierané body kupujem práve ten a tým ušetrím až 80 dolárov dvakrát ročne.  

10. Hľadajte najlacnejšiu variantu
Porovnávajte ceny, paušálu, kozmetiky, oblečenia... hľadajte až kým nenájdete najnižšiu cenu. Existujú stránky, ktoré Vám nájdu všetky predajne s daným tovarom aj s porovnaním cien a tak môžete vybrať ten najlacnejší. 
Veľmi dobrou stránkou je Menej.sk kde si porovnáte najvýhodnejšie ponuky ohľadne bankových produktov a mobilnych kariet alebo Naj nákup kde sa porovnávajú produkty bežnej spotreby. 

11. Preverujte obchodníkov 
Pri kupovaní oblečenia alebo iných produktov z internetu si e-shop overím na Scamadviser. Stačí zadať stránku a program vám vyhľadá všetky informácie ohľadom stránky aj recenzie zákazníkov ak niejaké má. 

12. Premýšľaj dvakrát :) 
Keď ste si nie istí ohľadne nákupu dajte si jeden deň na premyslenie. Možno po čase strávenom premýšľaním, zistíte, že vec nepotrebujete. 

13. Predajte alebo vymeňte veci, ktoré nepotrebujete
Máte plnú skriňu oblečenia ale nenosíte ho ? Predajte ho alebo vymeňte za niečo čo nosiť budete. 


14. Zpeňažte svoj talent
Viete robiť web, krásne líčiť, vyrábať rôzne veci ... ? Dajte si inzerát alebo prehľadajte už existujúce či náhodou niekto nehľadá práve Vás. Keď som mala asi 15 rokov písala som do školského časopisu, istá slovenská spoločnosť vyhlasila súťaž v písaní a ja som sa zúčasnila.  Nevyhrala som, ale na základe tejto súťaže mi ponúkol jeden teenegerský časopis spoluprácu a za pár drobných, ktoré mi ako vreckové stačili som písala niekoľko článkov mesačne. Alebo jeden rodinný známy vo mne videl niejaký dizajnérsky potenciál a tak ma požiadal o navrhnutie jeho vizitky. No a keď som bola už veľká a mala po škole tak som ocovi pomáhala s daňami, samozrejme ocko si to nenechal pre seba a tak som mala v daňovom období kšefty od väčšiny živnostníkov z dediny. Niekedy ani netušíte čo všetko sa vo Vás skrýva :) . 

15. Investujte 
Toto je asi nejdôležitejšia vec ako sa dostať k peniazom aj keď nie vždy k bohatstvu. Ušporené peniažky neskladujte doma v ponožke ani na sporiacom účte kde je mizerný úrok. Ak neviete ako na to stačí si v banke dohodnúť schôdzku a školené pracovníčky Vám všetko vysvetlia a banka urobí všetko za Vás. Ak sa chcete do investovania pustiť sami naštudujte si niejaké podklady na internete alebo v odbornej literatúre. Ja odporúčam na začiatok knihu Kostolányho burzovný seminár staršia ale stále aktuálna a hlavne sú v nej vysvetlené všetky pojmy, ktoré treba na začiatok vedieť. Keď už budete mať prečítanú knihu tak odporúčam program Plus 500  kde si investovanie môžete vyskúšať aj na nečisto

A teraz jeden môj zvyk ohľadom peňazí : Vždy keď sa mi v peňaženke objaví niejaká dvojdolárovka tak si ju dám do pokladničky :) a keď si zmyslím, že by sa mi hodilo do bytu niečo nové tak vytiahnem všetky dvojdolárovky a doprajem si radosť v podobe nového vankúša na gauč alebo stojana na víno ... 

Ak máte aj Vy niejaké tipy ako ušetriť, šup s nimi do komentárov nech sa inšpirujem. 

Pekný deň 

6 komentárov:

  1. Nádherný blog, moc se mi líbí tvoje příspěvky! :) Sama mám začínající blog a byla bych ráda, když si uděláš čas a podíváš se na něj. :) A dobrý tip, snad mi to pomůže. :)

    aNOVAM

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ahoj, pozývam ťa na giveaway na mojom blogu- http://michelleeskingdom.blogspot.sk/2014/07/giveaway-flip-up-sunglasses.html
    :)

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Dufam, ze si to este s pisanim nevzdala - ako pozeram, dlho si neprispela. Len ta chcem povzbudit k dalsiemu pisaniu, prispevok mi prisiel ako uzitocny a dobre sa cital. Drzim prsty do dalsieho pisania.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Dakujem za tvoj povzbudivy komentar :) . S pisanim som to nevzdala, blog som zalozila ked som mala viac volneho casu ale niejak ho teraz nemam. Ked sa mi uvolni nieco tak urcite prispejem na blog clankom.

      Odstrániť
  4. No já mám teda podobný problém:D Utrácím o 106 a vlastně nemám nic.. Sice si ještě nevydělávám, ale dostávám nějaké menší kapesné a ještě mám měsíčně peníze od školy. Ještě minulý rok jsem tam měla tolik peněz, že bych mohla letět na luxusní dovolenou a teď tam nemám téměř nic a nevím za co jsem to utratila:/ Nejhorší je, jak píšeš, platit kartou, to člověk nemá vůbec přehled o tom, kolik utrácí. Rozhodla jsem se, že si peníze budu dávat stranou a našetřím si na něco pořádného, třeba dovolenou, za což mi není líto peníze utratit:) Lepší, než mít v botníku 100 párů bot:D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Vacsinu z tychto bodov dodrziavam ale strikne sa drzat vsetkych je niekedy narocne. Najlepsie je rozdelit si peniazky v pomere 10:60:30. 10% z prijmu je odmena, teda aby si nemala pocit, ze mas peniaze a nemozes si za ne nic kupit. 60% su mesacne vydaje, zrataj vsetko co mesacne minies. Ak Ti vydavky presahuju 60% tvojho prijmu tak musis zacat "skrtat" a poslednych 30% z prijmu si treba odkladat na horsie casy. Ak rada citas tak odporucam knihu Sheconomics od Karen Pine.

      Odstrániť